Event Manager News nr 5 | październik 2013

0

Magazyn Event Manager News nr 5 okładkaChoć nigdy nie byłam zagorzałą fanką dużych imprez, muszę jednak przyznać, że koncerty plenerowe na otwartej przestrzeni stwarzają niepotwarzalny klimat, pozwalając delektować się towarzystwem i muzyką, o ile tylko obywają się bez przepychanek, omdleń i innych niebezpiecznych sytuacji. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejszym elementem układanki zwanej imprezą masową. Przepisy i wymogi, jakie musi spełniać impreza masowa, są precyzyjnie określone w ustawie, jednak nadal pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jaki jest zakres odpowiedzialności agencji? Jak uniknąć chaosu? Na jakie sytuacje warto się ubezpieczyć? W tym numerze porozmawiamy zarówno o bezpieczeństwie uczestników, jak i o zapewnieniu spokoju samym organizatorom. Spojrzymy na prawne aspekty takich wydarzeń, omówimy podstawy organizacyjne oraz sposoby przygotowania się na sytuacje kryzysowe. Zaplanowana na bazie kreatywnego konceptu i prawidłowo przeprowadzona impreza masowa często sama w sobie staje się marką. To już nie jest zwykły event – teraz tworzymy legendę.

Czytaj październikowy numer magazynu Event Manager News ONLINE

Pobierz październikowy numer magazynu Event Manager News w PDF

W numerze październikowym:
1. Okiem event managera – Punkty krytyczne imprezy masowej
Głównym punktem krytycznym imprezy masowej jest jej skala. Prawa i obowiązki organizatorów imprez masowych są ściśle regulowane przez Ustawę z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych oraz dokumenty ją uzupełniające. Impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystyczno-rozrywkowym bądź sportowym, gdzie liczba uczestników jest nie mniejsza niż 1000 osób w przypadku pleneru oraz 500 w przypadku obiektu zamkniętego (poza imprezami sportowymi). Można więc wnioskować, iż impreza masowa, jako taka, właściwie nie różni się od innych eventów niczym poza wielkością, rozumianą jako liczba uczestników. Jednocześnie ta właśnie zmienna stanowi oś, wokół której koncentrują się przygotowania wydarzeń masowych.

2. Okiem event managera – Hala namiotowa, jako niezbędny element imprez plenerowych
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „hale namiotowe” otrzymamy wiele wyników firm oferujących te konstrukcje. Trzeba jednak wykazać się dużą ostrożnością przy porównywaniu ofert, ponieważ bardzo łatwo natrafić na nieodpowiednią firmę, która w efekcie końcowym nie spełni założonych oczekiwań i, co gorsza, dostarczy sprzęt niespełniający wymogów bezpieczeństwa.

3. Okiem technika – Aby uniknąć wpadki
Każdy organizator eventów ma pod ręką listę rzeczy, których trzeba dopilnować, żeby wydarzenie się udało. Każdy, kto chociaż raz organizował imprezę wie także, jak nieprzewidywalne mogą być czynniki zewnętrzne. Warto więc, zanim popełni się typowe błędy i zapomni o najbardziej oczywistych sprawach, jeszcze raz zastanowić się, jak uniknąć najczęstszych pomyłek i niedociągnięć. Czasami najdrobniejsze szczegóły mogą mieć wielki wpływ na przebieg imprezy.

4. Okiem podwykonawcy – Cena oszczędności
O ubezpieczaniu eventów rozmawiamy z Agnieszką Komosą z firmy brokerskiej MAKonLINE Sp. z o.o.

5. Okiem prawnika – Kiedy event artystyczno-rozrywkowy staje się imprezą masową?
Niektóre rodzaje eventów stanowią według prawa tzw. imprezy masowe. W takich przypadkach przepisy nakładają na ich organizatorów szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem uczestników. Problematyka imprez masowych była głośnym tematem w czasie Euro 2012. Przepisy te, po Euro, nie przestały jednak obowiązywać i nadal trzeba o nich pamiętać. Niniejszy artykuł stanowi krótkie wprowadzenie w tę problematykę – przewodnik po tym, jak poruszać się w tej materii, prezentujący podstawowe informacje na ten temat, najważniejsze od strony praktycznej.

6. Case Study – Strefa Play na Woodstock
Projekt strefy rozrywki organizowanej dla Play przez agencję Plej.

7. Inspiracje… systemy rejestracyjno-biletowe
ScanMe, to autorski i innowacyjny system rejestracyjno-biletowy, a także skuteczne narzędzie dla organizatorów jakichkolwiek wydarzeń typu: kongres, seminarium, konferencja, szkolenie, spotkanie biznesowe.

Udostępnij.

Napisz odpowiedź