Festiwal Głosy o zmroku opanował Mysią 3!

0

Wraz z początkiem stycznia warszawski budynek byłej cenzury przy Mysiej 3 owładnął ferwor klasyczno-jazzowo-popowych brzmień. Co niedzielę, punkt 18.00, wraz z leniwie opanowującym miasto mrokiem, rozpoczynają się tutaj najwyższej klasy koncerty wybitnych artystów.

Festiwal otworzył koncert Jarka Wista, wschodzącej gwiazdy muzyki pop. W repertuarze wokalisty znalazły się ciekawe interpretacje najpiękniejszych szlagierów Franka Sinatry, które wykonuje w ramach popularnego projektu Swinging with Sinatra, jak również singlowe utwory z ostatniego albumu artysty Jest Zapisane. Piosenki te pod koniec koncertu wraz z Jarkiem śpiewała cała publiczność. W drugiej części wydarzenia pojawił się powszechnie ceniony duet jazzowy Bogdan Hołownia&Wojciech Pulcyn z autorskimi aranżacjami utworów wyśmienitego polskiego kompozytora Henryka Warsa. Panowie dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu oraz minimalistycznemu instrumentarium pozwolili delektować się niezwykłymi detalami harmonii nawet największym koneserom jazzu.

Na kolejnym koncercie, 11. stycznia okazję miały zagrać równie wybitne duety. Z sonatami romantycznymi wystąpili – utalentowana wiolonczelistka Barbara Piotrowska i charyzmatyczny pianista Maksym Rzemiński. Ich klasyczny i nad wyraz urzekający repertuar obejmował kompozycje Chopina, Rachmaninowa i Beethovena. Oprócz tradycyjnej muzyki klasycznej tego dnia można było usłyszeć również Melodie Hebrajskie w wykonaniu cudownie zgranego duetu – skrzypka, Marcina Króla oraz pianistki, Karoliny Hordyjewicz. Zaprezentowali oni projekt, który zrodził się z fascynacji kulturą, a zwłaszcza muzyką żydowską. Między utwory związane z bogatą kulturą i tradycją hebrajską, skrzypek z wyczuciem wplatał fragmenty wielkich żydowskich myślicieli, anegdoty i utwory poetyckie, co nadało wystąpieniu bardzo interesujący, wielowymiarowy charakter.

W ostatnią niedzielę serca publiczności podbijała światowej sławy flecistka Jadwiga Kotnowska, która wraz dorównującym jej talentowi, gitarzystą Leszkiem Potasińskim, zagrała tradycyjne melodie ludowe z różnych zakątków świata. Natomiast w żywiołowy nastrój tańców karnawałowych oraz latynoamerykańskich, wprowadził gości wyjątkowy i oryginalny Kwartet Aquamarine na skrzypce, flet, klarnet i wiolonczelę, jedyny taki kwartet mieszany w Polsce.

Ale to jeszcze nie koniec! W tym roku czeka nas jeszcze jeden koncert, zamykający cały Festiwal Głosy o zmroku (25.01). Tego dnia na scenie gościć będzie popularny, zwłaszcza wśród młodej publiczności, wokalista Kuba Molęda – uczestnik drugiej edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, z nowymi interpretacjami swoich przebojów. Pojawi się także znany wokalista jazzowy Janusz Szrom, który zaśpiewa utwory składające się na Śpiewnik Polski – szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej czasów PRLu w ciekawych aranżacjach Zbigniewa Wrombla. Dopełnieniem koncertu będzie spotkanie zamykające festiwal, na którym zjawią się wszyscy wybitni artyści, którzy zagościli w styczniu na Mysiej 3, będzie więc okazja na rozmowę, autograf na płycie, pytanie o plany i opowieści o nowych projektach.

Serdecznie zapraszamy wszystkie melomanki i melomanów, sympatyków muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej; wielbicieli muzyki pięknej. Szczegóły dotyczące koncertów znaleźć można na stronach:
Veritanostra
Strona wydarzenia na Facebook’u

Udostępnij.

Napisz odpowiedź