Nowości kulinarne, które dominować będą w 2018 roku

1
Nowości kulinarne na eventach w 2018 roku

Fot. Mazurkas Catering 360°

Tempo życia współczesnych konsumentów jest bardzo szybkie, jednak coraz częściej zwracają uwagę na pochodzenie produktów. Odwołują się do smaków i jakości, które pamiętają z dzieciństwa oraz dobrze im się kojarzą. Od pewnego czasu zmieniła się także formuła imprez – zarówno tych cyklicznych, jak i eventów jubileuszowych. Klienci coraz częściej wybierają koktajlową formę na stojąco zamiast zasiadanych gali, co wymaga przygotowania odpowiedniego menu. Klienci oczekują od firmy cateringowej więcej kreatywności, kładą nacisk na odmienność i innowacyjność.

Marcin Kania – Dyrektor Gastronomii Mazurkas Catering 360° i MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel
W 2018 roku z pewnością chętniej sięgać będziemy po dary natury- zioła, owoce, korzenie z łąk i lasów, a na naszych talerzach będą dominować proste kilkuskładnikowe dania. Obecnie zauważalny jest trend powrotu do kuchni etnicznej – prostej, ale wyśmienitej smakowo. Niekiedy danie może opierać się tylko na jednym sekretnym składniku. Najważniejszym jego wyznacznikiem jest natomiast jakość. Będziemy bardziej świadomi wartości lokalnej kuchni. Popularne staną się zatem dania z wykorzystaniem produktów lokalnych i regionalnych, przygotowane według tradycyjnych metod obróbki. Oczywiście nadal panować będzie moda na zdrową i ekologiczną kuchnię. Co raz więcej osób przykłada bowiem dużą wagę do jakości potraw w menu, z wykorzystaniem produktów i półproduktów z ekologicznych upraw. Popularne ostatnio podczas imprez i eventów stacje gastronomiczne, będą jeszcze częściej wybierane przez klientów i pozwolę sobie nawet stwierdzić, że zaczną powoli zastępować tradycyjne bufety gorące. Interaktywne stacje w ofercie Mazurkas Catering 360 są dopasowane do charakteru wydarzenia, nawiązują scenografia do aranżacji sali, często towarzyszy im część artystyczna. Szefowie, kuchni na oczach gości przygotowują potrawy ze świeżych, naturalnych i doskonałych jakościowo produktów. Bo właśnie jakość stanowi dla nas nadrzędną rolę. W menu dominować będą dania kuchni polskiej z dodatkiem nowoczesnych akcentów kuchni fusion. Duże znaczenie będą miały “domowej produkcji” dodatki do potraw np. pikle, kiszonki, sosy, czy dressingi. Planując menu zawsze pamiętamy o trzech czynnikach: wzrok, zapach i smak. Wzrokowo “łapiemy pierwszy smak” dlatego tak ważny jest sposób podawania naszych potraw. Zapach i smak mają także kluczowe znaczenie dla odbioru dania. Wszystko musi ze sobą współgrać. Każdy składnik powinien tworzyć pełnię smaków potrawy, poprzez różnorodność tekstury, koloru, czy sposobu przyrządzenia.

Katarzyna Lewandowska – Kierownik Działu Sprzedaży Cateringu – Mazurkas Catering 360°.
Potwierdzam wszystko to, o czym wspomniał Marcin. Skupiając się bardziej na rynku usług cateringowych, uważam, że obecnie trendy kulinarne będą coraz mocniej powiązane z samą koncepcją eventu, tworząc z nim jedną spójną całość. Coraz bardziej istotne jest podkreślenie właśnie przez kulinaria całej tematycznej koncepcji imprezy, tak aby każdy uczestnik poprzez kubki smakowe mógł poznać zamysł organizatora, oraz mógł przenieść się duchem i ciałem w inny wymiar, niż codzienność. Im więcej w tym piękna i finezji, tym lepiej. Oczywiście bardzo ważne jest, aby tworzyć elastyczne menu, pozwalające personalizować ofertę dla klientów. Reasumując rok 2018 będzie rokiem powrotu do przepisów kuchni etnicznej, w której jedzenie jest ściśle powiązane z tradycją i kulturą. Ten trend z pewnością będzie zauważalny w menu podczas eventów, imprez, czy też uroczystych gali.

Udostępnij.

1 komentarz

  1. Dokładnie tak jak w artykule. Moim zdaniem jedzenie w tym roku na eventach będzie dopasowane do regionu i charakteru imprezy 🙂 to strzał w 10

Napisz odpowiedź