VIII edycja Wine & Food Noble Night

1

Tytuł projektu: VIII edycja Wine & Food Noble Night
Nazwa organizatora: Noble Concierge przy współpracy z endorfina events
Kategoria projektu: Gala
Liczba uczestników: 1000
Lokalizacja: Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu
Termin realizacji: 19 września 2015

19 września na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu odbył się finałowy event w ramach VIII edycji prestiżowego konkursu kulinarnego Wine & Food Noble Night. Tego wieczoru zaproszeni goście mogli skosztować wykwintnych potraw zaserwowanych przez 12 najlepszych polskich restauracji – wyłonionych w ciągu kilkumiesięcznej selekcji. Szefowie kuchni rywalizowali o głosy publiczności na najlepszą przystawkę i danie główne. Oprócz konkursowej kolacji na gości czekał bogaty program rozrywkowy. Za organizację eventu, który po raz kolejny okazał się ogromnym eventowym sukcesem, odpowiadał zespół Noble Concierge. Przy produkcji wieczornej gali wsparła go agencja endorfina events.

Wine & Food Noble Night to jedno z najważniejszych polskich wydarzeń kulinarnych, organizowane z imponującym rozmachem. Wielką galę finałową poprzedzają roczne eliminacje konkursowe. Na Torze Służewieckim po raz kolejny stanął ogromy namiot o powierzchni ponad 5000m². Na ten wieczór stał się on największą salą restauracyjną w Polsce, gotową pomieścić 1000 gości zaproszonych przez Noble Bank i Noble Concierge – komentuje Michał Kaleta, managing director (operations) endorfina events.

Tegoroczna gala to już ósma edycja W&FNN. Rokrocznie za pozyskanie sponsorów, kreację formatu, opiekę PR, a przede wszystkim formułę konkursową odpowiada Noble Concierge. Finałową galę, która jest imponującym w rozmachu zwieńczeniem rocznej pracy, w ostatnich latach Noble Concierge realizowało również samodzielnie bez udziału agencji. W tym roku, ze względu na mnogość innych realizacji, Concierge zaprosiło do współpracy agencję endorfina events, oddając jej koordynację montaży i demontaży oraz obsługę techniczną podczas samego eventu. Nasz wybór podyktowany był zaufaniem, którym darzymy endorfina events. Niebagatelnym był również fakt, iż w 2011 i 2012 roku agencja była naszym głównym realizatorem gali i tę współpracę wspominamy bardzo dobrze – mówi Edyta Brykała, dyrektor zarządzająca Noble Concierge.

Najważniejszą atrakcją wieczoru była rywalizacja 12 zespołów pod wodzą szefów kuchni o głosy publiczności na najlepszą przystawkę i danie główne. W pierwszej kategorii zwyciężyła warszawska restauracja Le Victoria Brasserie Moderne, która otrzymała również dwa wyróżnienia – za najlepsze danie z wołowiną oraz przyznane przez Gault&Millau Polska. W drugiej kategorii – najlepsze danie główne – liderem okazała się sopocka Restauracja Bulaj. Swoją nagrodę przyznało również profesjonalne jury złożone z uznanych szefów kuchni i innych przedstawicieli branży. Powędrowała ona do rąk szefa kuchni restauracji Chapeau Bas Restaurant A La Carte Grand Lubicz Hotel. Podczas tegorocznej edycji zrezygnowano z oceniania deseru, który do tej pory również był kategorią konkursową – przyrządzili go szefowie kuchni, niebiorący udziału w rywalizacji.

Udostępnij.

1 komentarz

Napisz odpowiedź